Terra Cosmos

Септемврийската тема на изложението Maison et Objet ни отведе на „извънземно пътешествие“

 

Калина Константинова

 

Следвайки тематиката на януарското си издание, а именно Tech Eden, която изследваше връзката между технологията и природата, изложението Maison et Objet и консултантската агенция Peclers Paris продължиха своя анализ на актуалната дизайнерската сцена с нова тема- Terra Cosmos.

„Където необятността на Космоса среща ограничените земни ресурси, където фантазиите за универсалност се сблъскват със земната материалност, където науката и необяснимото се преплитат- там се зараждат нови възможности, които започват да оказват влияние върху реалния живот“, обяснява Брюн Уакрат, стратегически анализатор в Peclers Paris.

 

Покоряване на Космоса

Перспективата за космически пътешествия вече е реална възможност и технологичният напредък, предсказан в литературната фантастика предвещава дълбоки промени в живота ни. Петдесет и пет години след като човек за първи път стъпва на Луната, нови научни изследвания разпалват нашето въображение и обещават по-добро бъдеще. „Вече не става въпрос само за търсене на извънземен живот някъде другаде. Ние сме част от Космоса, а това предполага отговорност,  както и устойчиви практики“, допълват от агенция Peclers Paris.  Свързаност, виртуалност, умни материали, 3D, AI… Част от фантазиите се превръщат в реалност и потребителите са все по-готови за наистина различни преживявания. Декорацията за дома се вдъхновява от тази тематика и срещаме все по-често обекти със сурови, несъвършени повърхности или пък полирани, прозрачни или с преливащи се тонове, напомнящи за сиянието на звездите, за небесния простор. Интересен пример са търсенията на дизайнерите от Objects of Common Interest и техните експерименти с метал и стъкло. „Новите материали се отличават с формален футуризъм. Закръглеността и овалността създават асоциации с космически тела и омекотяват контурите на обектите. Осветителните тела формират около себе си ореоли, пречупвайки светлината в променящи се спектри и сякаш магически проекции“, допълва Шарлот Казалс, дизайн и тренд анализатор от Peclers Paris.

 

 

Живот в метавселената

 

Изумителните сценографии на бутици като Acne Studios и Moncler в Токио, препращат към космически сюжети, а дигиталната търговия само подсилва футуристичното усещане. Авангардната естетика проправя път за нови форми на консуматорство. Пространствата изглеждат така, сякаш са извадени направо от метавселената, вдъхновени от архитектурни и виртуални творения като тези на художника Уго Фурние. Нематериалните обекти и среди вече оживяват в пространствата, проектирани от Хари Нуриев с Crosby Studios.

 

Pop-up бутик Moncler, Токио

 

Бутик Formoral Hangzhou, проект Lialawlab, Китай

 

Бутик Dreams, проект Adi Goodrich, САЩ 

 

Бутик Glossier, Сиатъл, САЩ 

 

По алеите на изложението

 

Основната тема на изложението беше разгледана и анализирана с помощта на потопяващи сценографии; бяха организирани майсторски класове и кръгли маси; дизайнерите и посетителите имаха  възможността да получат и персонални съвети за техния бизнес.

Елизабет Лериш, основател на едноименната консултантска компания Elizabeth Leriche Trend Consultancy и куратор на пространството „What’s New?“ сподели: „Темата Terra Cosmos ми припомня радостта от това да мечтаеш под звездното небе като дете. Събужда в мен желание да съпоставям безтегловността и привличането, прозрачността и плътността, безкрайността и микросвета. В сценографията, която създадох играя с тези понятия“.

 

 

Франсоа Делко, основател на агенция Nouvel Air и куратор на „What’s New In Retail“ допълни: „Завладяването на Космоса придобива измерението на „нова граница“. Този контекст влияе върху начина на живот и дизайна и стремежа към нови приключения, но също така и нови материали, повърхности, цветове… По отношение на фирмите, които най-добре илюстрират темата бих посочил Pulpo, които често използват първични – ако не и „примитивни“ – материали, сякаш създадени от метеорит, като по този начин обуславят самата форма на обекта“.

 

Дизайнер на годината

За септемврийското си издание изложението избра да отличи работата на белгиеца Лионел Жадо, като го обяви за Дизайнер на годината.

 

Роден в Брюксел през 1969 г., Лионел Жадо е интериорен дизайнер, художник, режисьор, авантюрист. Но за предпочитане всичко едновременно. В работата си черпи от различни епохи и търси това, което ги свързва. Той шие, разшива, прешива, съчетава материали, съчетава стилове. Вгражда дърво в метал, минерал в растение, старо в ново,  минало в бъдеще. В интериор, създаден от него често се питаме дали сме в 1930 г или 2030 г? Дизайнерът си служи си с времето като материал.

„Израснах с научната фантастика, четях Дюн и комиксите Moebius. Вярвам в далечни вселени, паралелни светове и извънземни. Тази свобода ме отдалечава от академичните среди и отваря поле на възможности към това, което не съществува“, споделя дизайнерът.

В рамките на изложението Лионел Жадот представи своя идеал за гостоприемно пространство.

„Сътрудничих с около двадесет други дизайнери, по-специално от Zaventem Ateliers. Представихме идея за хотелската стая, в която материалите са или биологични (от сол, гъби, дори текстил, изработен от сушени обелки на патладжан…)  или изградени от рециклирани елементи. Тази донякъде утопична философия винаги е била част от моя подход.”

 

Специални издания