Райски градини

Сезонните цветя на балкона трансформират голите стени в живописни картини

ланд.арх. Вержиния Костова

Дори малкото пространство на балкон може да се оформи като привлекателна градина. Висящите кошници и сандъчетата с цветя намаляват ефекта на твърдия материал, а увивните и катерливи сезонни растения могат да трансформират голите стени в живописни картини. Ако на балкона ни има достатъчно пространство, може да се аранжира група от няколко растения в красиви кашпи или още по-добре – да се оформи цялостната му периферия с растения.
Тъй като балконското пространство е ограничено, за постигане на максимално добър ефект се препоръчва семпъл дизайн и избягване на прекалено много видове растения и на много на брой "случващи се неща". При оформянето на композицията също така трябва да се има предвид кои части на балкона са слънчеви и кои са сенчести в различните части на деня, за да се подберат подходящите видове растения. Трябва и да се вземат пред вид конкретните условия като посока и сила на вятъра, тежест на полятите съдове, източник на вода, отводняване на съдовете и на самия балкон.

Композиции

Ако на балкона си аранжирме група от растения в кашпи, техният брой не трябва да са максимум пет. При по-голям брои саксии те могат да се скрият с декоративен борд, а най-добре е да се иззизда специално за целта цветарник.  В него растенията се развиват по-добре, защото има повече пръст и пространство. Когато сандъчетата са едвакви по вид и са подредени линеарно, те въздействат като фриз и няма ограничения в бройката.
Един съвременен минималистичен начин на аранжиране е еднакви съдове с еднакви растения да се подредят в редица. Или вместо групи растения, в цветарника да се засади само трева, която да се поддържа ниско окосена. 

Избор на растения

Използуването на сезонни цветя е бърз и ефектен начин за постигане на интензивен цвят на терасата. Повечето сезонни растения могат да се използуват за засаждане в съдове – самостоятелно или комбинирани с вечнозелени ниски и падащи храсти,  като например евонимус радиканс и винка.
От ниските сезонни цветя, за балкон са подходящи тагетеса, латинката, бегонията семперфлоренс. Средни на височина са агератума, газанията, циганчето, сенециото, кученцата, циниите.
Падащите сезонни като петуния, лобелия и вербена са много подходящи за използуване в кошници или сандъчета, самостоятелно или съчетани с падащи вечнозелени растения.
Интересни комбинации могат да се получат при съчетаването на сезонните цветя с многогодишни ароматни и кулинарни растения, както и с многогодишни цветя и с увивни и катерливи видове. От увивните едногодишни растения най-популярен е декоративният грах заради красивите си цветове, прекрасен аромат и дълъг цъфтежен период. Той е много ефектен, когато се вие около колони и подпори.
Мушката са многогодишни нестудоустойчиви, вечнозелени растения произхождащи от Южна Африка. Тъй като цъфтят непрекъснато от ранно лято до късна есен са много подходящи за използуване в сандъчета, във висящи кошници и в съдове. В нашата географска ширина, обаче, през зимата трябва или да се прибират или да се използуват като сезонни растения и ежегодно да се сменят.

Съдове

Формата, стилът и материалът на съда могат да бъдат така подбрани, че да играят важна роля в композицията или пък да бъдат подчинени на растителността. Урна с красива форма, ефектно керамично сандъче или минималистичен метален контейнер могат да бъдат загадъчно забулени от растителност,  докато по-функционален, например пластмасов съд  – да бъде напълно скрит от падащите листа или цветове.


Грижи за растенията

При растенията в съдове трябва да не забравяме, че мястото за корените е ограничено. Затова те нарастват по-бавно от посадените в градината и едва ли могат да достигнат размерите им. Контейнерните растения периодично трябва да се пресаждат в по-голям съд. Освен това в съдовете почвата и хранителните вещества са ограничени,  което значи, че те изсъхват по-бързо и трябва по-често да се поливат,  особено през летните месеци. Също така трябва да се подхранват редовно с торове. Ако в съдовете са засадени само сезонни цветя е добре да се избягват азото-съдържащите торове за да не  нарастват листата прекалено, а да се наблегне на торенето с комбиниран азот-фосфор-калий тор като по този начин се стимулира образуването на по-едри и повече цветове. Ако в съда са смесени сезонни с многогодишни растения, които ще останат в съда до другата година,  е добре през зимата съдовете да се сложат на завет и да са покрити със сняг. Тъй като вероятността от измръзване  е по-голяма отколкото при растенията засадени в почвата.

* четете повече в броя
 

Специални издания