Кораб от стъкло

текст Калина Константинова

Ефирен стъклен кораб с дванайсет платна, сякаш разлюлени от вятъра, които отразяват светлината и менят цветовете си във всеки момент от деня – това е едно от новите архитектурни чудеса, зад които стои Франк Гери. Сградата е построена за фондацията Louis Vuitton. Организацията е създадена през 2006 г. от Бернар Арно, един от най-богатите хора във Франция и собственик на групата луксозни фирми LVMH, с цел да запознава широката публика със съвременното изкуство и да го подкрепя. Идеята за сградата датира от 2001 г., когато Бернар Арно посещава музея Guggenheim в Билбао. Бизнесменът среща Гери и му разказва за мечтата да построи фондацията си в Булонския лес до Париж. Архитектът приема предизвикателството и малката, набързо направена скица по време на този разговор, бавно започва да се осъществява.
 
 
Предизвикателството за Франк Гери било да впише футуристичната си архитектура в историческия контекст, така че градските власти и парижани да приемат предложението. За него връзката с миналото била много важна, като вдъхновението му идва от стъклените ефирни конструкции, разпространени в края на XIX век. Разположена върху изкуствено езеро, сградата е проектирана като яхта или кораб, който съвсем естествено се вписва в природната среда.
 
 
Стъклените платна играят със светлината, отразяват небето и растителността и менят цветовете си във всеки момент от деня. Така създават чувство за ефимерност и непрекъсната трансформация по модела на заобикалящия свят. Основата на сградата е конструкция от фибро бетон – иновативен материал, който дава възможност за изграждане на по-леки и по-ефирни структури. Той може да се оцветява и дава усещане за мекота при допир. Конструкцията е обградена от 12 платна или воали, съставени от 3600 стъклени пана, всяко от които е уникално. Огънати под различен ъгъл, те създадат усещане за движение.
 
 
Реализацията на проекта била възможна благодарение на изключителни технологични подвизи – върху него са работили над 100 инженера, използвани са компютърни програми, заимствани от аеронавтиката, изработени са специални пещи за стъклените елементи, били са необходими хиляди часове работа за доусъвършенстване на най-малкия детайл.
 
 
 
Целият материал в брой ноември 2014 г.
 
 

Специални издания