Икономия в банята

С новите смесители и санитария консумацията на вода намалява наполовина  

 
Катя Атанасова 
 
 
Светът на банята е в крак с екотенденциите и от няколко години производителите обръщат специално внимание на  новите технологии за икономия на вода и електричество. 
Tермостатичните смесители дават възможност да се насладим на желания дебит и температура, които се постигат за по-малко от 3 секунди и се поддържат постоянни. Новост са смесителите, които със специална система осигуряват студена вода веднага, без източване. 
Смесителните батерии с керамична глава имат вградено приспособление за икономичен разход и при използване на “клик” системата икономията може да стигне 50%. Батериите с електронно управление отдавна не са новост, като те дават възможност за прецизно и лесно задаване на температурата и силата на струята и запомняне на настройките. Аерирането на водата с вкарване на въздух в струята също е начин за икономия – по този начин с по-малко вода се създава усещане за по-голям дебит. 
 
При ваните ограничението на разхода се постига чрез намален обем. Вместо обичайните 190 литра, съвременните вани се предлагат с обем дори 116 л. Това става възможно със стесняване на зоната в областта на краката и ергономична форма в зоната на гърба. Към голямото разнообразие модели се добавят нови варианти, като например ниска вана с височина 47см, вместо стандартните 57-62 см, която освен че е по-лесна за прекрачване е и по-икономична. 
Най-голямото разточителство в банята е тоалетното казанче. Старите модели изразходваха от 13 до 20 литра само при едно пускане. Начините за справяне с проблема са най-различни. Някои фирми използват вакуумни клапи или допълнително нагнетявяване на налягането, а други –  специфична конструкция, която осигурява висока скорост на оттичане и добро измиване. Механизмът за двустепенно промиване дава възможност за пестеливо използване на водата, като новите моноблок системи са с възможност за измиване дори само с 2,5 литра. Едно от нововъведенията, с които се пести природен ресурс, е система, с която водата от мивката се използва повторно за измиване на тоалетната.  И най-важното – намаленият разход  не оказва влияние на хигиената. 
 
Най-големият консуматор на електричество в банята е бойлерът. Новите  модели са енергоспестяващи, с двойна топлоизолация от пенополиуретан и нагреватели, позволяващи икономия до 1.5 kW/h за денонощие.
Осветлението също пести електричество с новите LED източници, които  са икономични и с много дълъг живот. Диодните лампи или ленти все по-често се предпочитат за банята, като осигуряват необходимата светлина, но с много по-малко енергия. 
 
Целият материал в брой август/2014
 
 

Специални издания