Езикът на тихия лукс

Светъл, флуиден интериор в столицата с усещане за лофт

 

Интериор: Красимир Павлов, Павлов архитекти
Снимки: Венцислава Василева

Този столичен интериор е пример за дискретен лукс, в който всяко пространство е проектирано с внимание към детайла и стремеж към максимална визуална отвореност и функционалност.

 

Клиентите, млади и ангажирани хора, търсят професионалист, който да поеме цялостния интериорен дизайн  – от архитектурното преустройство, до последния детайл. Тяхното желание е за стил в духа на лондонския лофт – сдържан, без показност, с класически елементи, съчетани с модерен минималистичен подход.

 

Жилището с площ 200 кв. м е разположено в подпокривно пространство в непосредствена близост до парк. Височината на тавана е почти 5 метра, но това не е достатъчно, за да се постигне флуидност и визуален контакт между различните зони. Затова се налагат сериозни промени – премахнати са прегради, променени са стени и тавани, а прозорците са заменени с панорамна система Schüco, който размива границата вън-вътре.

 

Основната концепция се базира на принципа на „тихия лукс“ – стойността на интериора е скрита в пространствената композиция, внимателно обмислените зрителни перспективи и всеки детайл.

 

Интериорът е подчинен на идеята за свързаност и лекота – от всяка точка се чете общата концепция и се усеща връзката между различните зони. Стъклените ходови линии и елементи, комбинирани с височината на помещенията, създават усещане за въздух и свобода, но без да се компрометира функционалността.

 

В дневната кухнята присъства само с елегантен остров, а останалата част от обзавеждането е вградено в стената и прилежащо към основния обем. Комфортният кът за сядане осигурява гледки във всички посоки – към камината, телевизора и пейзажа навън.

 

Камината е основен акцент с централна роля в композицията на зоните. Тя се извисява на цели 5 метра и е сърцето на дома – буквално и преносно. Над нея върви ефирно стълбище без видими крепежни елементи, което води към стъклена площадка с панорамна гледка към целия интериор.

 

Едно от забележителните решения е за големият калкан – той е облицован със стари тухли, срязани наполовина и подредени в предстена, която придава дълбочина и характер на пространството. Дори в бяло, релефната структура визуално отваря жилището. Тази стена е естествен фон за дневната, библиотеката, спалнята и кабинета, обединявайки концепцията за автентичност и отвореност.

 

Скритите технологии са друг важен елемент в проекта – телевизорите са интегрирани в мебелите, осветлението е интелигентно, а климатичната система осигурява перфектния микроклимат в целия дом.

 

Специални издания