От тренд скаут до креативен директор: българският маркетинг експерт с глобално международно присъствие отвори вратите на софийския си апартамент за Наш дом
снимки Marcel Erdelen за Westwing
Юлиан Дайнов е един от онези редки визионери, които променят модата и бизнеса не само с нови идеи, но и с нови стандарти. С характерен усет към детайла, той създава стратегии, които трансформират познати брандове в глобални феномени. Трендсетър, тренд скаут и маркетингов консултант, неговите идеи оформят бъдещето на някои от най-престижните световни марки. Със забележително портфолио от клиенти като Amazon, Chanel, Rolls-Royce и Cartier, той е постигнал уникалния баланс между творческа свобода и стратегически подход, с които подпомага брандовете да улавят пулса на времето. Дайнов започва своя професионален път с работа в една от най-големите маркетинг агенции – Liganova. Там той не само развива своите идеи, но и работи с марки от ранга на Chanel, Mercedes, Hugo Boss, Tommy Hilfiger и Porsche Design.
„Основното е да накараш хората да видят нещо много красиво за бранда и да повярват, че ти можеш да го направиш, защото си го правил милиони пъти и имаш опита да ги заведеш там,“ казва той. С годините разширява своите умения в модната индустрия и работи с водещи ритейл вериги като Harrods, Saks Fifth Avenue и Barneys, като „ловува“ новите тенденции и избира най-подходящите модели за бъдещите колекции.
През 2019 г., след години в световния маркетинг, Юлиан основава в Берлин собствена агенция за холистичен маркетинг и бранд стратегии. Той успява да наложи концепцията за lifestyle-appeal – инжектиране на брандовете с уникален лайфстайл сексапил, което гарантира присъствието им на пазара. Работейки с клиенти като Aesop, H&M, Gucci и Design Hotels, той успешно позиционира техните продукти и идеи на глобалния пазар. Юлиан Дайнов също така е сертифициран тренд скаут – умение, което му позволява да анализира и прогнозира бъдещи тенденции, които продава на своите клиенти. За него светът на модата и бизнесът винаги вървят ръка за ръка. С личен опит като байър и моден директор в магазини като Harrods и Saks Fifth Avenue, Юлиан има поглед както върху естетиката, така и върху печалбите, които тя може да донесе. От години преподава маркетинг и бранд стратегия в университети в Дания, Швейцария и Германия. За студентите той е не просто преподавател, но и ментор, който им показва реалностите на индустрията и нейната креативна, но и финансова страна.
Наскоро лансира две унисекс колекции – ризи за немския бранд Seidensticker и панталони за марката Rossi. „Unisex is the new black“, дрехите нямат пол и всеки може да ги носи по свой уникален начин, казва той. Споделя, че в основата на успеха му са отношенията и контактите, които е изградил с години. „Добрият нетуърк е най-ценният актив в моя бизнес”.
Желанието му да подкрепя млади таланти се реализира в международния проект Neudeutsch – специално куриран showcase на творци от Германия, представен във Флоренция, Милано и Копенхаген по време на Fashion Weeks. Капсулната колекция предизвиква голямо медийно внимание и е смела крачка към промяна в модния свят. С тази колекция той цели да покаже, че в Германия съществува модерна, интеркултурна креативна сцена, която е отворена и новаторска.
Апартаментът му се намира в сърцето на София – на улица Любен Каравелов, с която го свързват сантимелтални спомени от детството. Разположен е в стара софийска сграда с типична за 60-те години архитектура и разпределение, което обаче вече не пасва на времето, в което живеем. Изцяло го променя: от първоначалните четири стаи (2 отдени спални, хол, трапезария и бокс + малка баня) остават само носещите стени. Общата площ е 100 кв. м. с усвоена мини-тераса, която сега е част от кухнята. „Важно за мен беше апартаментът да е на удобна локация в центъра на града, от която да се стига бързо до летището в ранните часове, тъй като непрекъснато летя със сутрешните полети в 6.00 за срещи в Берлин и Мюнхен. Съществени допълнителни изисквания бяха сградата да е с високи тавани, на по-долен етаж (постоянно пътувам с множестро куфари, а старите софийски сгради рядко имат асансиор) и всички стаи да са озарени от естествена светлина“, споделя Дайнов.
Апартаментът е трансформиран в широко и открито пространство, което включва отворена кухня, дневна с уютен диван и ТВ зона, които водят към трапезария, достъпна през плъзгаща се врата. По този начин се увеличава притокът на светлина и се постига по-отворен характер на пространството, без визуални граници, създадени от врати.
Неочаквано и нестандартно е решението за достъп до основната спалня и банята към нея от кухнята. „Исках да създам частна зона с баня към спалнята, а единственият вариант беше да направя допълнителен вход от кухнята. Но това всъщност се получи много декоративно и абстрактно, така че не натоварва окото“, казва Юлиан. Интериорният дизайн е изцяло негово дело – идеята за разпределение и прекрояване на апартамента, цветовата концепция, интериорното планиране, финалната декорация. „Дори и картините по стените са – по неволя – мое творение. Около тях всъщност има забавна история – буквално в деня преди фотографът Марсел да кацне за снимките, стените все още бяха голи и празни. Помолих мои познати, които ръководят бизнес с рекламни пана и рамки, да ми осигурят платната и аз ги нарисувах в нощта преди снимките“, разказва той.
Самите снимки на интериора са дело на Марсел Ерделен – един от интериорните фотографи, които снимат за някои от най-емблематичните издания, а пред обектива му са заставали редица знаменитости в именията си в Лос Анджелис, Гърция, Мексико и къде ли не. „За него самия също беше адски интересно да посети София“, казва Дайнов. Жилището впечатлява с деликатна, ненатрапчива палитра. „В работата ми на куратор, тренд скаут и моден директор постоянно съм обграден от множество цветове, десени, ефекти, впечатления и именно това ме подтикна да придам на дома си в София усещане за неутралност и обраност откъм цветове и форми – исках да създам пространство с ненатрапчив характер и ефирен почерк, в което да рекалибрирам възприятията“, споделя той. Разказва, че в софийския му дом интериорът е сравнително изчистен и модерен, но в другите жилища и офиса е по-експресивен и по- еклектичен: класически Баухаус елементи, винтидж мебели, разновидно изкуство, фотографии, пластики, пана, смесица от настилки и цветове…
Сред акцентите в дизайна на интериора са елементите от естествен камък – мраморна нишка преминава през всяка стая и присъства като монолитен обект в кухненския блок, в couch масата в хола, табуретките в трапезарията, мивките в двете бани, като акцент по первазите на всички прозорци.
Любопитна подробност е, че Юлиан ръководи почти целия процес дистанционно по FaceTime и по думите му най-трудно било напасването на часовото време поради разликите в часовите зони на Сеул, Ню Йорк, Лос Анджелис и Хонг Конг, където пътува по това време. „Започнах ремонта началото на април 2024, а снимките, които виждате, са от октомври 2024 – съборих три стени, изградих две нови; преместих 2 врати, зазидах една; преместих една баня и изградих изцяло още една за гости, премахнах целия стар дървен паркетен под, отлях нова саморазливна настилка в целя апартамент; премахнах касите на вратите, за да бъдат пригодени за вградени лофт-врати и още куп неща, за които не искам вече и да си спомням…Имах късмет да попадна на отговорни и мотивирани екипи, които работеха в срокове и се адаптираха според моята ангажираност и представите ми за цялостния резултат“, разказва той.