Арх. Александър Йончев, Simple Architecture: Архитектурата е отборна игра

Избягвам актуалните тенденции, защото често са преходни и не остаряват добре

 

Арх. Александър Йончев, Simple Architecture, е големият победител в последните награди на Наш дом „Интериор на годината“.

 

Студиото за архитектура и интериорен дизайн, основано през 2017 г., привлича внимание с всеки свой реализиран проект и е отличено с множество български и международни награди, включително номинация за Европейските награди за съвременна архитектура Mies van der Rohe.

 

Работата на арх. Йончев впечатлява с изключително чиста и прецизна линия, с безупречен вкус, изненадващи решения и безвременна елегантност. Минималистичната архитектурата на студиото е истински антидот на забързания ни свят със своето спокойствие, баланс и хармония.

 

 

Какво Ви вдъхнови да се занимавате с архитектура и интериорен дизайн?

Започнах да се интересувам от архитектура още като дете. Помня, че на 5 години родителите ми ме записаха да пея в хор, което ми даде възможността да усетя архитектурата на различни концертни зали, опери, звукозаписни студиа и радиа. Това беше първият ми съзнателен досег с пространствата и бързо осъзнах колко силно те влияят на начина ни на живот. Именно тогава разбрах, че искам да стана архитект и да създавам същото усещане в хората с моята архитектура.

 

Кой е най-ценният урок, който научихте в професионалния си път досега?

Най-ценният урок, който научих, е, че архитектурата и дизайнът са отборни игри. Когато имаш добри съотборници, които споделят същата визия, можеш да печелиш големи състезания.

 

Кои архитекти или дизайнери са Ви повлияли най-силно?

През годините хората, които ми влияят, се променяха, но общото между всички архитекти, които са ме вдъхновявали, е тяхната дълбока философия и безкомпромисен подход към архитектурата и дизайна. Сред тях мога да спомена имена като Ле Корбюзие, Тадао Андо, Валерио Олджиати, Бароци Вейга, но разбира се има и много други.

 

Как бихте описали своя стил в три думи?

Изчистен. Безкомпромисен. Безвременен.

 

Какво прави един интериор „успешен“ според Вас?

За мен успехът в интериора не зависи от използваните материали, нито от вложеното обзавеждане, осветление или оборудване. Смятам, че той се съдържа в чувството, което провокира в обитателя. Когато човек влезе в едно пространство и започне да го разглежда, а след това усети, че то е нещо различно от всичко, което е виждал досега, това е знак, че интериорът е успешен.

 

Има ли проект, с който особено се гордеете? Разкажете за него.

В моето студио подбираме много внимателно проектите, по които работим, защото всеки от тях изисква много усилия и внимание, което прави нашето време особено ценно. Предимството на този по-стриктен подбор е, че след това имам щастието да се гордея с всички наши проекти. Всеки от тях има своите уникални качества и е преодолял най-различни предизвикателства, като същевременно е допринесъл за развитието на студиото. Вярвам, че доказателство за това са множеството награди и отличия, които проектите ни получават.

 

Какъв интериор бихте създали за себе си, ако разполагахте с неограничен бюджет?

На първо място бих инвестирал в пространство – в необичайни пропорции, в двойна височина. На второ място бих проучил нестандартни начини за вкарване на естествена светлина в интериора – зенитално, от пода или от специфична геометрия на стената. В идеалния вариант пространството би провокирало усещане за скулптура. Ако постигна това, работата ми в интериорния дизайн ще се сведе до минимум. Бих добавил някои класически мебели на Ле Корбюзие, Мис ван дер Рое, Марсел Бройер, които ще изпъкват на фона на сивия монолитен бетон. Ще добавя и завеси, защото елегантността им се балансира перфектно с грубостта на бетона. Цветът ще дойде от зеленината на растения, както и от външното пространство, което си представям изцяло озеленено и с далечна и просторна гледка. Крайната ми цел би била да се почувствам едновременно в крепост, в храм и в галерия.

 

Кой е първият въпрос, който задавате на клиентите, когато започвате нов проект?

Първият въпрос, който задавам, е дали търсят архитект (и съответно дизайнер) или чертожник. Ако търсят последното, знам, че нямаме възможност да работим заедно. Ако обаче търсят архитект, вторият ми въпрос е дали са готови да ни предоставят „карт бланш“. Отговорът на този въпрос предопределя дали и как могат да продължат нашите взаимоотношения.

 

 

Кое е дизайнерското „клише“, което избягвате?

Старая се да избягвам всички актуални в дадения момент тенденции, защото често са преходни и не остаряват добре.

 

 

Как поддържате креативността си жива в индустрия, която постоянно се променя?

Непрестанно променящата се среда може лесно да разконцентрира архитектите и дизайнерите. Чувството да си постоянно несигурен дали това, което правиш, е правилно или грешно, е нещо, което може само да навреди, както в професионален, така и в личен план. Затова преди много години, смея да твърдя още в университета, реших да потърся моята собствена истина, моето философско убеждение, което да даде смисъл и посока на всичко, което ще правя в бъдеще. Съвсем не съм единственият с такъв подход. На практика повечето световни архитекти също работят с определена идеология и това им гарантира, че креативността им винаги е насочена в правилната за тях посока и не се влияе от моментни и преходни тенденции и събития.

 

 

Кои са Вашите най-важни правила за добре проектиран дом?

Основните елементи, които изграждат едно пространство, са геометрия, светлина и материя. Правилото, което винаги се опитвам да спазвам, когато разработвам проект, е да балансирам тези три елемента. Ако пространството стане качествено, интересно и необичайно само чрез тях, мога да си позволя минимални намеси в интериорния дизайн. Когато проектирам се стремя да правя планове, които да са красиви, чисти и категорични. Добрият план е отлично начало и предпоставка за успешен проект.

 

 

Коя част от дома най – често се пренебрегва?

Най-пренебрегваната част от дома не е конкретна стая или пространство, а пропорцията. Хората често не осъзнават колко важна е височината на пространствата. Разбирам, че след като вече са купили жилище, е трудно да променят височината му, затова апелирам към тези, които още не са започнали процеса на покупка или строителство. Няма нищо по-ценно от пространството, така че ако имате възможност, инвестирайте не само в площ, а и в обем. Чувството в дневна с 4-5 метра или дори двойна височина е в пъти по-впечатляващо от това в дневна с височина от 2,60 метра.

 

Имате ли любими материали и такива, които избягвате?

Любимият ми материал е бетонът. Той има хилядолетна история и е преодолял изпитанията на времето не само по отношение на устойчивост, но и на стил. Красотата на бетона идва от способността му да бъде излят в различни форми, което му позволява да изпълнява както конструктивна, така и естетическа функция. Освен това всеки път е уникален, защото е резултат от труда на много хора. В него откривам нещо много примитивно, но също така и нещо много искрено и близко до природата на човека. Старая се да избягвам използването на изкуствени материали, тъй като те са точно обратното на това, което е бетонът.

 

Как се адаптират интериорите към новите смарт решения?

Смарт функциите стават все по-разпространени благодарение на технологичните компании, които намериха начин да предоставят достъпни и лесни за прилагане решения. Това е естествена еволюция в начина ни на живот. Някои клиенти активно търсят такива решения, други предпочитат аналоговите еквиваленти. В моето студио винаги се адаптираме към личния избор и предпочитания.

 

Как си представяте бъдещето на интериорния дизайн след 10 години?

В глобален мащаб виждам, че технологиите се развиват изключително бързо и диктуват скоростта на човешката еволюция. Интериорният дизайн ще става все по-изчистен, по-футуристичен и по-технологичен. Въпреки че не е задължително, мисля че след 10 години по-еклектичните и претрупани интериори постепенно ще отстъпят място на по-чисти, по-подредени и по-интелигентни пространства.

 

 

Специални издания