Hello, Plovdiv!

Преустройство на хотел в съвременно, изчистено място с концептуална връзка с контекста на Пловдив

 

Проект: Simple Architecture, Александър Йончев, Моника Стойкова, Соня Петрова

 

Проектът Hotel Hello Plovdiv представлява цялостно вътрешно и външно преустройство на съществуващ хотел в Пловдив, познат като Hotel Nord. Сградата се намира на стратегическо място в града, в непосредствена близост до Международния панаир. Морфологията на квартала се характеризира с плътни фасади към улиците и вътрешни дворове в задната част на имотите. В случая на стария хотел, вътрешният двор е бил изцяло покрит с масивна конструкция, под която се е помещавала ниска зона за хранене, лишена от естествена светлина.

 

Целта на проекта е да се осъвремени обликът и брандингът на хотела, така че да отразява новите ценности, които отстоява. Сградата трябва да намери своята концептуална връзка с контекста на града и да се превърне в съвременно и изчистено място за релаксация.

 

Проектът включва пълна трансформация на фасадата, като същевременно запазва съществуващата й геометрия. Белият цвят омекотява масивния вид на сградата и я откроява сред съседните сгради. Вертикалното оребряване с алуминиеви профили внася динамика в  нейната монотонност и създава игра на светлина и сянка.

 

Предвидено е добавянето на ажурни отваряеми панели пред прозорците, които ще филтрират светлината във вътрешните пространства и ще подсилят динамичния

характер на фасадата.

 

Връща се и усещането за просторен вътрешен двор, като масивният покрив, с който  е бил покрит, е заменен с ефирно остъкляване.

 

Интериорът черпи вдъхновение от безвременната елегантност на античен Пловдив. Той е светъл и монохромен, изцяло с естествени материали. Динамични контрасти се постигат чрез използването на разнообразни текстури, които предлагат богато тактилно изживяване. Повърхностите варират от гладки до силно текстурирани и са препратка към местния камък сиенит, който формира тепетата на Пловдив. Традиционната хоросанова мазилка, материал с корени от римската и византийската епохи, е използвана за подовите настилки и част от мебелите, създавайки връзка с архитектурното наследство на града.

 

Специални издания