Каменната къща

Вдъхновена от френското Средиземноморие, тя се вписва естествено в архитектурата на Созопол и в специфичния ландшафт на района
текст E House Architects
проект арх. Анна Неврокопска, E House Architects http://ehousearchitects.com/
снимки Здравко Йончев
Тази ваканционна къща е вдъхновена от архитектурата на френското Средиземноморие, в коeто арх. Неврокопска се влюбва още в зората на своята кариера. Всъщност, тя прави първите си стъпки като архитект именно във Франция и това се отразява на стила на някои от нейните проекти.
Приоритет в концепцията е къщата да има модерно, балансирано излъчване, с ясна планировка и същевременно да е с многопластов пространствен сюжет.
Едно от интересните решения, продиктувано от специфичния релеф, е разполагането на главния вход на второ ниво –  по каменни плочи в тревата се слиза към емпоре над просторна дневна с двойна височина. От антрето се разкрива поглед едновременно към дневната на долния етаж и към морския хоризонт през прозорците на галерията.
Акцент са естествените материали и традиционните техники на строителство. „Издирването на стар дървен материал, неговата обработка и влагането му в интериора, екстериора и дори в елементи на обзавеждането беше вдъхновяващ и изискващ процес”, казва арх. Неврокопска.
Каменната зидария също е по-нестандартно решение за фасада на морски дом, неслучайно е дала името на къщата и всички в Созопол я знаят като „Каменната къща“.
Търсен ефект е сливането на сградата със специфичния ландшафт на природен резерват „Колокита”, вместо да „изпъква“, какъвто е масовият подход в днешно време.
В интериора са използвани автентични греди и мертеци от стари балкански къщи. През кръглия прозорец светлината от залязващото слънце влиза вътре и прави връзка с огъня в двустранната каменна камина – акцент в интериора, който символизира сърцето на къщата, сгрява и събира всички под един покрив. Разположена в центъра на дневната, тя  разделя столовата и вътрешния кът за релакс, а коминът се издига на 10 метра, по цялата височина до тавана.
 
Пълният материал в брой август/2017

 

Специални издания