Институт Конфуций

текст Калина Константинова
снимки Александър Новоселски

През септември отвори врати напълно обновеният и разширен център “Конфуций”, който се намира в сградата на бившия механотехникум в София, бул. “Александър Стамболийски” 82. Проектът е дело на архитектите Станислав Константинов, Александър Генчев и Иглика Люцканова. Центърът е създаден още през 2006 г. с подписване на споразумение между Софийския университет и китайския съвет за международно развитие на китайския език “Ханбан”. В света съществуват 492 института “Конфуций”. С разширението софийският център вече е най-големият на Балканския полуостров. Интересно е да се знае, че той е удостоен със званието “Модел институт Конфуций“ (само 14 от всички 492 центъра носят тази титла). Основната му цел е разпространението на китайския език и култура. Тук учат студентите по китайска филология, като центърът предлага и други формули за изучаване на китайски. Институтът “Конфуций” организира и множество мероприятия, свързани както с китайския, така и с българския културен календар.
 
 
Новият комплекс се развива на площ от около 2 300 кв.м. В него има библиотека на два етажа, в която се съхраняват 20 000 тома на китайски език; многофункционална зала със сто седящи места и сцена, гримьорни, склад за декори и кабини за симултантен превод. Характерно за библиотеката и голямата зала са остъклените покриви, които внасят много светлина и правят пространствата да изглеждат много просторни. За учебния процес са осигурени езикови кабинети, зали за семинари и срещи. Създадена е и зала за чайни церемонии, отворена към характерна китайска градина, която ще бъде завършена през втория етап на строителство.
 

 
Проектът като цяло е повлиян от китайската архитектура, което е видно в използването на декоративни тухли, кръгли отвори и колони. Някои от осветителните тела са със специфичен дизайн, който напомня китайски йероглифи. Използваната цветова гама също е характерна за китайската архитектура преобладават цветове като светло- и тъмносиво, както и наситено червено. На места в интериора са добавени традиционни китайски декоративни елементи. Много скоро в централното фоайе ще бъде поставена и бронзова статуя на Конфуций, изработена в Китай. В проекта е обърнато особено внимание на достъпа на хора с увреждания, за които са осигурени асансьор-платформа и рампи.
 

Специални издания