Къщата лоза

 Достъпът до сградата е през подземния гараж. 

текст Благослава Банчева
проект L3P Architekten
снимки Vito Stallone

Проектирането и строителството на къща върху стръмен терен с площ 291 кв.м е сериозно предизвикателство и дълго време никой не се наемал с тази задача. Парцелът е разположен в лозарския район на Дийлсдорф, Швейцария. Съгласно местните разпоредби върху него оставало петно за строителство с размери 5х9 м – напълно недостатъчно за традиционна къща със солидни външни стени, конвенционално стълбище и достатъчно свободно вътрешно пространство.
Обикновено за реализацията на подобни комплицирани задания са необходими две основни неща – архитект с нестандартно креативно мислене и клиент, който да му се довери. В този случай собственикът на терена възлага задачата на арх. Борис Егли от L3P Architekten и екип от опитни строителни инженери. Вдъхновени от заобикалящата среда, те решават да проектират къщата по подобие на лозата, а именно стволът, пръчките и висящи плодове на растението са интерпретирани под формата на една централна вертикална поддържаща стена, различни платформи и окачена стъклена фасада.
Сградата е изградена от стоманобетонна рамка и черен видим бетон, „опаковани” в окачена стъклена фасада. В дъното на терена е изграден бетонен навес, под който е разположен кът за сядане с барбекю.
Бетонът е използван като конструктивен материал дори в изграждането на мебелите, в случай – на библиотеката.
Кухнята, дневната и трапезарията са разположени в едно общо пространство, но на различни нива. Обзавеждането е сведено до абсолютния минимум.
Цветната дамаска на меката мебел контрастира на сивото бетонно обкръжение и създава закачлива атмосфера.
Кът с мека мебел, разположен в „преддверието” на спалнята, позволява на собствениците да се наслаждават на красивата гледка.
Поради липса на достатъчно място за конвенционална баня, част от нея е изнесена в коридора, а останалата е в спалнята. Една от стените на коридора към спалнята е изградена от вградени гардероби.
Ваната е ситуирана в спалнята пред огромния панорамен прозорец. Макар и атрактивно решение, прагматичността му е спорен въпрос.

 

Специални издания