Сливане: архитектурата като част от пейзажа

„Кубатура с остри ръбове, която се вписва в околната среда чрез своята простота и хомогенен вид”. Така младата архитектка Джудит Бенцер описва проекта си за лятна къща в Южен Бургенланд (Австрия). Едно от изискванията на клиента й е да използва сградата за живеене и за производство и съхранение на вино. Изхождайки от тук, арх. Бенцер я проектира като типичните за региона винарни Kellerstöckel. 
 
 
Джудит Бенцер проектира дървена обшивка, наподобяваща мантия, с която сградата да се затваря напълно през зимните месеци, когато не се обитава. 
 
 
Верандата пред къщата е обособена с дървен декинг, повтарящ обшивката на къщата. Идеята на арх. Бенцер е да й придаде форма, приличаща на сянката, която къщата хвърля. 
 
 
Част от обшивката са сгъваемите капаци на прозорците, които се сливат с фасадата, когато са затворени. 
 
 
По този начин през необитаемите месеци къщата се слива с пейзажа и става негова ненатрапчива част. През лятото пък капаците пазят къщата от топлия въздух навън или функционират като сенници. 
 

 
По външните ъгли на сградата са монтирани медни пластини, с които се подчертава нейната геометрия.   
 
 
За изграждането на избата е използвана масивна конструкция от железобетон, а за останалата част от – само дърво. Съвсем целенасочено използваните материали не са обработвани допълнително, за да се запази тяхната автентичност и да се впишат по-лесно в средата. 
 
 
В сутерена са обособени изба и помещение за производство на вино, а на приземния и първия етаж са разположени стаите за жилищни нужди. 
 
 
Основните материали използвани в интериора на вилата са дърво, метал и бетон. 
 
 
Проект: Judith Benzer Architektur
Снимки: Martin Weiß, www.pool2b.net
Текст: Блага Банчева
 

Специални издания