Kъща на морето

За своя първи проект гръцката архитектка Нели Сфакианаки избира интуицията и експеримента пред проверените пътища

 
Мария Спасов, архитектура Нели Сфакианаки, снимки Константинос Контос
 
Усещането за простор е главозамайващо. Къщата е обърната изцяло към водата. Бетонният й силует достолепно се издига в северозападната част на остров Егина в Сароническия залив. Модерната архитектура е в контраст с традиционните гръцки къщи, разположени близо до нея. Това е първият проект на гръцката архи- тектка Нели Сфакианаки. “Проектът на живота”, както тя го нарича, защото е нейният собствен дом. Избира интуицията и експеримента пред проверените пътища. Твори свободно, искрено, с усет за модерното и с любов към изчистените линии. Нели нарича архитектурния проект “интуитивен”, защото възниква без предубеденост, вдъхновен от мястото и свободния дух на хората, които живеят там.

 
Къщата се състои от две нива по 250 кв.м. Благодарение на големите стъклени витрини е пълна със светлина през целия ден. На първото ниво са обособени хол, работен кабинет, ателие и стая за гости. На горния етаж има две спални, трапезария, кухня и още един хол. Хармония се постига чрез използването на един цвят – сивия – в множество нюанси. Подът е от цимент, изработен е ръчно по традиционен начин, разпространен на остров Санторини. Къщата разполага с басейн, разположен нестандартно зад нея, а не с изглед към морето. Идеята е по този начин елементът вода да бъде повторен и да имаш чувството, че си обграден с вода отвсякъде.
 
 
Архитектурата е минималистична, изискана и опростена и подчертава естествената красота на терена. Водещи принципи са също екологичността и енергийната ефективност. Западно-източната ос на сградата е разположена под такъв ъгъл, че през лятото слънцето почти не достига вътре. През зимата слънцето е ниско, лъчите влизат в къщата, естествено я отопляват и през деня няма нужда от друго отопление.
 
 
“Да бъдеш архитект на собствената си къща е фантастично усещане, защото си в постоянен диалог с нея – казва Нели Сфакианаки. – Като съм в къщата, често говоря с нея. Разсъждавам, коригирам се, но накрая решавам, че ако трябва да я направя отново, нищо не бих променила. Мисля, че това е магията на архитектурата.”
 

Специални издания