Архитектурата като археология

Herzog & de Meuron направиха ретроспективен павилион за галерия Serpentine

снимка: © Iwan Baan
 
Текст: Благослава Банчева
Новият летен павилион на галерия Serpentine в градините на Кенсингтън в Лондон е вече отворен за посетители. Автори на проекта тази година са швейцарските архитекти Жак Херцог и Пиер де Мюрон в сътрудничество с китайския си колега Ай Уейуей. Инициативата на галерията за изграждане на временен павилион в двора й стартира през 2000-та година. По традиция задачата се възлага на водещи архитекти, които не са имали реализирани проекти в Обединеното кралство. Сред тях са имена като Заха Хадид, Даниел Либескинд, Тойо Ито, Рем Колхас, Франк Гери, Петър Цумтор и други.
 
снимка: © Iwan Baan 
 
Тази година павилионът отвежда посетителите под моравата на галерията, за да изследват скритата история на предишните павилиони. Подобно на археолози, архитектите са създали дизайн, който ги подканя да погледнат под повърхността на парка и да се върнат назад във времето „чрез призраците на предишните структури”. 
 
снимка: © Iwan Baan  
 
„Толкова павилиони с различни форми и материали са били проектирани и построени, че ние инстинктивно се опитахме да заобиколим проблема със създаването на обект с конкретна форма” – споделят авторите на проекта. За целта те правят изкоп с дълбочина 5 метра, за да стигат до подпочвени води. Там изграждат кладенец, където се събира дъждовната вода, паднала в района на павилиона. „По този начин включихме иначе невидимата страна от действителността в парка – водата под земята – в нашия проект” – разказват архитектите. 
 
 © Herzog & de Meuron and Ai Weiwei 
Докато правят изкопите, работниците се натъкват на останки от предишните павилиони като кабели и фундаменти. „Следите образуваха една бъркотия от заплетени линии подобно на бродерия. Пейзажът, който се разкри, беше удивителен и надминаваше всичко, което ние бихме измислили” – разказват Херцог и де Мюрон. Архитектите решават да се възползват от откритието си и го вграждат в дизайна си. На мястото на основите на всеки от предишните павилиони те издигат по една нова структура (колона или стена), които поддържат покрива. Добавят и дванадесета, която символизира настоящия проект. Покривът наподобява плитък шадраван, издигнат на 1,4 метра над земята. Посетителите могат да видят водата в него, отразяваща небето над Лондон. При специални поводи водата от покрива се източва и той се превръща в дансинг. Интериорът на павилиона пък е облицован с корк – устойчив строителен материал, избран заради уникалните му качества и като препратката към изкопните дейности по проекта.
 
снимка: © Luke Hayes
 
Павилионът ще бъде отворен за посещения до 14 октомври, след което ще бъде продаден. Средствата от него по традиция ще бъдат използвани за подпомагане на млади артисти.
 

Специални издания