Организираното от АИДБ събитие „Визуализирай на МАХ“ се получи… уникално

текст Вера Илиева

За мен „уникален“ отдавна е забранена дума. Не пиша и не говоря с нея. Защото вследствие на маркетингови злоупотреби, тя е загубила значението си на „единствен, неповторим, оригинален“ и се е превърнала в празна дума.
Затова и рекламираното като „уникално за София събитие“ – „Визуализирай на МАХ“ –  ме изпълни със съмнения. Но се оказа, че то е от онези редки случки в обществения ни живот, които обръщат тенденцията и наново пълнят думата „уникално“ с първичния ѝ смисъл.
В продължение на цял един ден (30 май т. г.) в препълнената и задушна зала на втория етаж в САБ по безпрецедентен начин беше представена пълната картина на 3D визуализирането: що е то, как работи, за какво се използва, кой му е майсторът и пр.

Разбира се, говори се задълбочено и за иновациите в софтуерните програми, но акцентът – очаквано или не – беше върху погледа на автора, усещането за правилна композиция на картината и ракурс, процентно съдържание на фон и обект в кадъра, както и умело дозиране на постпродукцията. Често се чуваха думите: „хиперреалистичен“, „нереалистичен“, „клиент“, „инвеститор“. Освен естетическите стойности на финалния продукт, тема на лекциите бяха и специфичната работа с клиентите, кратките сроковете, неизчерпателните задания, от които се тръгва, безкрайните промени в движение. Като всичко това беше обилно демонстрирано със снимков материал. Двама от презентаторите направиха и кратко демо на самия творчески процес.
Поканените бяха лектори на световно ниво. (Това всеки може лесно да провери, осланяйки се на Google.) Българските имена бяха: Димитър Караниколов, основател на Meshroom, Лондон, Калин Благов, който води екипа на Kraftek Studio, Иван Стефанов от S Project, Стоян Начев от Graphic Ground и, разбира се, Явор Стойков от Chaos Group – фирмата, която е световен лидер в областта на 3D рендерите. Да, това последното звучи като „уникален“ без фейслифт, но е… факт. По желание на лектора стриймингът беше прекъснат, тъй като той представи нови продукти, които още не са на пазара.

Специално за конференцията от Цюрих в София пристигна Томас Вурназос от Slashcube, който е един от последните визуализатори на Заха Хадид. На него организаторите от Асоциацията на интериорните дизайнери в България гласуваха и доверието да закрие официалната част на събитието, което прерасна в коктейл със свободни разговори между лектори, професионалисти, лаици, архитекти, дизайнери и студенти, изкушени от магията да направиш „снимка“ на несъществуващи обекти и пейзажи. Сред желаните събеседници бяха и Урош Нешич и Игор Козич от сръбското студио EDIT, които прямо и с чувство за хумор разказаха как се стартира такъв бизнес и какво им е коствало да превърнат една младежка идея в 3D студио с международни проекти.
Освен другите си предимства, събитието явно показа и това, че дори в тази сфера все още е вдъхновяващо нещата да се случват и на живо. 
Оставаме с надеждата, че следва продължение.

 
Спонсори на събитието:
Генерален спонсор – Дау Бента България ЕООД, производител на професионални продукти за  влагане в снтроителството CAPAROL
Златен спонсор – Ей Джи Си Флат Глас България ЕООД, производител на архитектурно стъкло (екстериорно и интериорно декоративно стъкло), автомобилно стъкло, стъкло за соларната индустрия.
Сребърен спонсор – Вокс Профиле България ЕООД, изделия от PVC.
Спонсор – Кнауф АМФ ЕООД, водещ производител на окачени тавани.
 
 

Специални издания